Leninbeeld verhuist naar Oostwold voor Zummerbühne: ‘Geen politiek statement, maar een historisch verhaal’
Oostwold – Het negen meter hoge bronzen standbeeld van Vladimir Lenin heeft een nieuwe, tijdelijke plek gekregen in Oostwold. De 17.000 kilo zware kolos is deze week met speciaal transport verhuisd van Tjuchem naar het terrein van de muziektheatervoorstelling De Graanrepubliek van Zummerbühne. Hoewel het beeld ongetwijfeld de aandacht zal trekken, benadrukt de organisatie dat de plaatsing nadrukkelijk geen politiek statement is, maar onderdeel van het historische verhaal dat wordt verteld.
Het imposante beeld kent een bijzondere geschiedenis. Na de val van de Berlijnse Muur werd het in Duitsland van zijn sokkel gehaald en opgeslagen in een hangar op een voormalige Sovjet-luchtmachtbasis. Toen ondernemer Henk Koop in 1997 het terrein kocht, bleek het standbeeld onderdeel van de aankoop. Sindsdien stond Lenin jarenlang op een bedrijfsterrein in Tjuchem.
Voor de verhuizing naar Oostwold was een omvangrijke logistieke operatie nodig. Het beeld werd met een dieplader vervoerd en met een zware hijskraan op de speellocatie geplaatst. Volgens Zummerbühne nam de verplaatsing meerdere uren in beslag.

Decor bij De Graanrepubliek
Het standbeeld vormt tijdens de speelperiode van De Graanrepubliek een opvallend decorstuk. De voorstelling vertelt de geschiedenis van Oost-Groningen, waar de tegenstelling tussen rijke herenboeren en arme landarbeiders in de vorige eeuw leidde tot sociale spanningen en een sterke communistische beweging.
Volgens Zummerbühne sluit de aanwezigheid van het beeld daarom aan bij de historische context van de voorstelling. Lenin speelt geen rol in het theaterstuk zelf, maar zal als markant object achter de tribune zichtbaar zijn voor bezoekers.
Geen verheerlijking
De komst van het standbeeld roept ook reacties op. Henriëtte Davelaar van het toekomstige Centrum De Graanrepubliek benadrukt dat het beeld niet bedoeld is als eerbetoon aan de communistische leider. “Voor mij gaat het beeld over de geschiedenis van deze regio en over hoe mensen zich hier hebben gevoeld. Het mag een begin zijn van een mooi gesprek,” schrijft Davelaar in een reactie.
Volgens haar staat het beeld niet voor de politieke ideologie van Lenin, maar voor een belangrijk hoofdstuk uit de geschiedenis van Oost-Groningen. “Het klopt dat het communisme een politieke ideologie is waarin verschrikkelijke dingen zijn gebeurd. Ook dat verhaal is waar en daar mogen we naar kijken. Maar dat is niet waar het beeld voor veel Oost-Groningers voor staat.”
Ze hoopt dat de aanwezigheid van het beeld aanleiding geeft tot gesprekken over de geschiedenis van de regio, zonder te polariseren. “Laten we het aangrijpen om het gesprek te voeren. Niet om te polariseren, maar om te begrijpen hoe de mensen zich hier hebben gevoeld, zowel de arbeiders als de herenboeren en de kinderen van beide groepen.”

Blijvende plek
Bezoekers kunnen het standbeeld bekijken tijdens de speelperiode van De Graanrepubliek, die loopt van 5 augustus tot en met 6 september.
Na afloop van de voorstellingen verhuist het beeld nog één keer. Het krijgt dan een plek bij Centrum de Graanrepubliek in Oostwold, dat een ode brengt aan de geschiedenis van de Graanrepubkiek. Daar zal het beeld dienen als historisch object dat het verhaal van de regio vertelt en nadrukkelijk niet als politiek symbool of als propagandabeeld.



































































