Stadsgeschiedenis krijgt gezicht op gevel voormalige Winschoter Courant
Winschoten– Wie de komende dagen over de Vissersdijk in Winschoten loopt, kan het kunstwerk bijna letterlijk zien groeien. Op de zijgevel van het voormalige gebouw van de Winschoter Courant werkt kunstenaar Marcus Debie aan een imposante muurschildering waarin 200 jaar stadsgeschiedenis samenkomt. Vier grote portretten en verschillende kleinere verwijzingen vertellen straks het verhaal van Winschoten, de stad én het gebouw waarop het kunstwerk wordt aangebracht. Debie verwacht nog ongeveer een week nodig te hebben om de schildering af te ronden.
De muurschildering, met een oppervlakte van bijna 75 vierkante meter, is een initiatief van de organisatie van Winschoten200. Samen met kunstenaar Marcus Debie werd een ontwerp gekozen waarin verschillende hoofdstukken uit de Winschoter geschiedenis bij elkaar komen. Het kunstwerk maakt deel uit van de blijvende culturele invulling rond het voormalige pand van de Winschoter Courant.

Van Willem I tot de burgemeester van 2025
Een prominente plaats op de gevel is ingeruimd voor koning Willem I. Onder zijn bewind kreeg Winschoten in 1825 de stedelijke status die in 2025 aanleiding vormde om Winschoten200 te vieren. Bij Koninklijk Besluit van 31 juli 1825 werd het bestuursreglement voor Winschoten vastgesteld.
Ook Eisso Post krijgt een plaats in het kunstwerk. Post was eerder onder meer schout van Winschoten en werd in augustus 1825 benoemd tot burgemeester. Daarmee werd hij de eerste burgemeester van de stad. Hij bleef die functie tot 1837 vervullen.
De verbinding met het heden wordt gemaakt met een portret van Cora-Yfke Sikkema. Zij was als burgemeester van de gemeente Oldambt in functie tijdens het jubileumjaar 2025, waarin uitgebreid werd stilgestaan bij 200 jaar stedelijke rechten van Winschoten.
Simon van Wattum en de Winschoter Courant
Het vierde grote portret is dat van dichter en journalist Simon van Wattum. Zijn aanwezigheid op juist deze muur is niet toevallig. Van Wattum kwam in 1955 in dienst van de Winschoter Courant en was van 1967 tot 1972 hoofdredacteur van de krant. Daarnaast groeide hij uit tot een belangrijke naam binnen de Groningse literatuur en schreef hij zowel in het Nederlands als het Gronings.
Daarmee vormt zijn portret ook een directe verwijzing naar de geschiedenis van het gebouw. De Winschoter Courant kent een lange historie. Grondlegger Jan Dirk van der Veen vestigde zijn bedrijf in 1866 in Winschoten. In 1870 verscheen de eerste krant onder de naam Advertentieblad voor Winschoten, ’t Oldambt en Westerwolde. Na enkele naamswijzigingen verscheen de krant vanaf 1873 als de Winschoter Courant.
Het bedrijf verhuisde in de loop der jaren naar de Liefkensstraat en breidde later uit met panden aan de Vissersdijk. Drie generaties van de familie Van der Veen stonden aan het hoofd van het bedrijf. Via verschillende overnames en fusies verdween uiteindelijk de naam Winschoter Courant. De krant ging verder als Groninger Dagblad en werd in 2002 onderdeel van het Dagblad van het Noorden. In mei 2006 vertrok ook de redactie uit het voormalige Courantgebouw aan de Vissersdijk en Liefkensstraat. De drukhal en een aantal bijgebouwen werden in 2009 gesloopt.
Juist daardoor krijgt de locatie met de nieuwe muurschildering opnieuw een bijzondere relatie met het vertellen van verhalen: waar vroeger dagelijks nieuws en verhalen uit Winschoten en omgeving werden geschreven en gedrukt, wordt nu de geschiedenis van de stad in beeld verteld.
Kleine details met een groot verhaal
Naast de vier grote portretten verwerkt Debie verschillende kleinere elementen in het kunstwerk. Zo krijgt onder meer d’Olle Witte een plek in de schildering. Ook wordt een menorah afgebeeld als verwijzing naar de omvangrijke Joodse geschiedenis van Winschoten.
Die geschiedenis is nauw met de stad verbonden. De Joodse gemeenschap van Winschoten groeide vooral in de negentiende eeuw sterk. Rond de eeuwwisseling behoorde Winschoten procentueel, na Amsterdam, tot de plaatsen met de grootste Joodse gemeenschap van Nederland. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd vrijwel de gehele gemeenschap weggevoerd. Tegenwoordig herinneren onder meer het Israëlplein, de voormalige synagoge, begraafplaatsen en het Joods Monument aan dit belangrijke hoofdstuk uit de geschiedenis van de stad.
Internationaal bekende muralist
Voor de uitvoering koos Winschoten200 voor Marcus Debie, internationaal bekend onder zijn artiestennaam GOMAD. Debie werd in 1972 geboren en begon al in de jaren tachtig met graffiti. In 1988 ontstond GOMAD Urban Art Studio. Na zijn opleiding aan de Hogeschool voor Grafische Kunsten werkte hij onder meer als grafisch ontwerper en artdirector.
Inmiddels heeft Debie meer dan 35 jaar ervaring met graffiti, street art en grootschalige muurschilderingen. Zijn werk is herkenbaar aan een combinatie van fotorealistische portretten, grafische vormen, surrealistische elementen en onderwerpen uit mens en natuur. Zijn murals zijn niet alleen in Nederland, maar ook in verschillende andere Europese landen, de Verenigde Staten en Australië te vinden.
Voor Debie is werken op grote gevels bepaald niet ongebruikelijk. Hij maakte eerder schilderingen op muren tot tientallen meters hoog en realiseerde de afgelopen jaren onder meer grote murals in Maastricht, Breda, Venlo en Ede.
Blijvende herinnering aan Winschoten200
De muurschildering wordt gefinancierd door Winschoten200, mede met bijdragen uit verschillende fondsen. Het kunstwerk is onderdeel van de blijvende nalatenschap van het jubileumjaar 2025.
Wie het eindresultaat wil zien, moet nog even geduld hebben. Marcus Debie verwacht nog ongeveer een week nodig te hebben voor de voltooiing van de muurschildering. Daarna heeft Winschoten er een opvallend kunstwerk bij dat niet alleen een gevel verfraait, maar tegelijkertijd meerdere eeuwen stadsgeschiedenis vertelt.













































































