Opblaasbioscoop brengt verhalen tot leven op het schoolplein van CBS Marantha
Winschoten – In juni trekken Bollebozen en Cinekid drie weken lang door heel Nederland met een bijzondere missie: kinderen laten ervaren hoe leuk lezen is. Met hun rondreizende opblaasbioscoop brengen ze verhalen tot leven op het schoolplein om het leesplezier te bevorderen. Met twee edities sinds 2024 vonden ze hun weg al naar meer dan 3.000 kinderen op 35 scholen door heel Nederland. Op maandag 1 juni staat de bioscoop op het schoolplein van CBS Marantha in Winschoten.
Regelmatig lezen is voor steeds minder kinderen vanzelfsprekend. Juist in de jongste jaren van de basisschool ligt de basis: van kinderen tussen zes en negen jaar leest slechts 36% tien of meer boeken per jaar, 3% leest helemaal niets. Bij tien- tot twaalfjarigen daalt het percentage die tien of meer boeken leest naar slechts 23%. Vooral kinderen die thuis minder met boeken opgroeien, lopen snel een achterstand op.
Juist voor hen kan toegang tot verhalen, cultuur en taalontwikkeling een groot verschil maken. Als maatschappelijk initiatief van bol zet Bollebozen zich daarom in voor kansengelijkheid. Door te focussen op leesplezier en digitale vaardigheden helpt het initiatief kinderen de wereld beter te begrijpen en volwaardig mee te doen in de samenleving. Met de opblaasbioscoop brengt Bollebozen deze missie in de praktijk door verhalen naar het schoolplein te brengen, en bereikt daarmee kinderen die thuis weinig met boeken in aanraking komen.
Verhalen komen tot leven met Iven Cudogham
Tijdens de voorstelling zien kinderen de interactieve aflevering van Anansi de Spin uit de Bollebozen Boekenbende en de korte animatiefilm Kayak van Cinekid. Kinderboekenschrijver Iven Cudogham neemt de jonge bioscoopbezoekers live mee in de avonturen van Anansi de Spin, waardoor het verhaal écht tot leven komt. Als blijvende herinnering aan deze ervaring ontvangen de kinderen na afloop hun eigen Anansi de Spin-boek om mee naar huis te nemen, zodat het leesplezier niet stopt bij de schooldeur. Ook krijgt iedere groep twee exemplaren voor in de klas.
“We willen zoveel mogelijk kinderen laten ervaren hoe leuk verhalen kunnen zijn, juist de kinderen voor wie dat niet vanzelfsprekend is,” zegt Hente van den Boom, manager Bollebozen. “Op scholen die zijn aangesloten bij het Jeugdeducatiefonds groeien veel kinderen op in een omgeving waar boeken minder aanwezig zijn. Dan maakt zo’n ervaring echt het verschil. We zien hoe betrokken en enthousiast kinderen zijn, en hoe ze trots met hun eigen boek naar de klas teruggaan. Dat is precies wat we willen bereiken. Dankzij de samenwerking met Cinekid kunnen we dat al drie jaar op rij waarmaken.”
Dit jaar reist de Opblaasbioscooptour drie weken lang langs basisscholen door het hele land. Onder meer scholen in Schagen, Lelystad, Steenwijk en Weert krijgen bezoek van de bioscoop. Honderden kinderen worden daar verrast met een film- en verhalenervaring op hun eigen schoolplein.
Sinds de start van de samenwerking bereikten Bollebozen en Cinekid met de opblaasbioscooptour al meer dan 3000 kinderen op 35 scholen in Nederland en Vlaanderen. De tour richt zich op scholen die zijn aangesloten bij het Jeugdeducatiefonds, waar toegang tot culturele activiteiten en leesbevordering minder vanzelfsprekend is. Met het bredere programma van Bollebozen worden jaarlijks 800.000 kinderen in België en Nederland bereikt.






































































