LIVESport

Volg in dit liveblog alles over de 50e editie van de RUN van Winschoten

- advertentie -

Winschoten – Al vijftig jaar staat Winschoten op de tweede zaterdag van september in het teken van de RUN. Ook tijdens deze jubileumeditie houden wij je op de hoogte van alle hoogtepunten. In dit liveblog kan je de hele dag alles volgen, van de start van de 100 km tot marathon en de AfterRUN.

19:30 De 50e RUN van Winschoten zit er nog niet op, maar wij sluiten dit liveblog wel af. Bedankt voor het volgen van het liveblog van deze editie van de RUN en tot volgend jaar bij de 51e RUN van Winschoten!

- advertentie -
Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

19.20 Een wel heel bijzonder moment tijdens de RUN vandaag: loper Nr. 244-7 vierde wel een erg unieke mijlpaal. Vandaag mocht deze loper precies 60 kaarsjes uitblazen!

Met het startnummer op de borst en een legendarische 60e verjaardag in de benen, werd er onder enthousiast gejuich van het publiek en medelopers een extra feestelijk tintje aan het parcours gegeven. Een geweldige manier om zo’n kroonjaar te vieren!

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

19.05 Het podium bij de vrouwen op de marathon is bekend! Talitha Schaap leverde een fantastische prestatie door met overmacht naar de overwinning te snelen. Ze pakte de gouden medaille in een hele mooie tijd van 3 uur, 51 minuten en 52 seconden.

Het zilver ging naar Kelly Boerma, die na een strakke en gedocumenteerde race over de streep kwam in 4.33.00. Esther Dijkhuizen maakte het podium compleet en legde beslag op de derde plek in 5.06.19.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

19.00 Op de absolute koningsafstand van de RUN is de eerste vrouw binnen! Marieke Tettero leverde een gigantische heldendaad door de 100 kilometer te voltooien in een indrukwekkende eindtijd van 9 uur, 56 minuten en 12 seconden.

Door ruimschoots onder de magische grens van tien uur te blijven, mocht zij onder luid applaus van het publiek de welverdiende overwinning op de ultra-afstand op haar naam schrijven.

18.20 De sportieve strijd tussen de omliggende gemeenten is beslist! De estafetteteams van de lokale overheden hebben het beste in zichzelf naar boven gehaald op het Winschoter parcours.

Team Het Hogeland kroonde zich tot de grote winnaar in het gemeenteklassement. Met een scherpe tijd van 7 uur, 26 minuten en 15 seconden pakten zij met overtuiging de eerste plaats. Het thuisteam van Gemeente Oldambt 1 legde onder luid gejuich van het thuispubliek beslag op een knappe tweede plek in 8.03.42. Het podium werd compleet gemaakt door Team Gemeente Groningen 1, dat na 8.45.38 als derde gemeenteteam.

- advertentie -
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

over de streep kwam.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

17.50 Een historisch record dat nog altijd als een huis staat: het parcoursrecord bij de vrouwenteams op de estafette stamt alweer uit 2013. Destijds zette het ijzersterke team van Run2Day Oudman Ladies Runners een ongelooflijk scherpe toptijd neer van 6 uur, 54 minuten en 37 seconden.

Tot op de dag van vandaag is geen enkel vrouwenteam erin geslaagd om deze indrukwekkende eindtijd op de Winschoter straten te verbeteren!

17.45 Het podium bij de mannen op de marathon is compleet! Michael Smit kroonde zich na een fantastische race tot de grote man van de dag. Met een ijzersterke tijd van 2.56.57 dook hij als enige ruimschoots onder de grens van drie uur. Daarmee pakte hij niet alleen met grote overmacht de algehele overwinning, maar eiste hij tevens de officiële titel op bij het Nederlands Kampioenschap Marathon.

In het algehele klassement ging het zilver naar de Litouwer Andrius Losakevicius (3.35.29), gevolgd door de Duitser Jann Selling (3.43.25) die de derde plek opeiste.

Bij het NK-klassement legde David Polders beslag op het zilver met 3.44.19. In een zinderende strijd om het brons kwam Maarten Hager met 3.44.35 als derde Nederlander over de streep.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

17.40 De snelste lopers van de 5 kilometer zijn weer over de streep! Onder luid gejuich van het publiek kwamen de eerste mannen en vrouwen na een razendsnelle race over de finish.

Bij de mannen eiste Johan Doornbos de overwinning op met een ijzersterke tijd van 17 minuten en 34 seconden. Misha Wermer pakte de tweede plaats in 20.19, kort daarna gevolgd door Dirk-Jan Wolthuis die het podium compleet maakte met 21.27.

Bij de vrouwen snelde Tess Dammer overtuigend naar de zege in 23 minuten en 33 seconden. Het zilver ging naar Isa De Boer met 24.16 en Reineke Barentsen pakte het brons met een mooie tijd van 24.54.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

17.35 Vorig jaar maakte de klassieke marathon na een afwezigheid van maar liefst twintig jaar zijn officiële rentree op het programma. Voor de liefhebbers van de iconische 42,195 kilometer betekende dit de terugkeer van een vertrouwde afstand op het snelle Winschoter parcours, wat meteen zorgde voor extra spektakel en een prachtig deelnemersveld.

17.30 In 2003 werd het Nederlands Kampioenschap 100 kilometer voor het eerst officieel georganiseerd als onderdeel van de RUN van Winschoten. Het werd een historische editie waarin Veron Lust bij de mannen naar de allereerste nationale titel snelde. Bij de vrouwen schreef Janneke Cazemier geschiedenis door de allereerste goudomrande NK-titel op deze koningsafstand op haar naam te zetten.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

17.25 Team Oudman-Valkema Sport won vier jaar op rij de estafette. Van 2015 tot en met 2018 was het team simpelweg niet te kloppen op deze onderdeel. Een prestatie die hen tot de meest succesvolle estafetteploeg uit de geschiedenis van de RUN maakt.

17.15 De Stötefalk Lampe WandelRUN is een wandelevenement dat onderdeel is van de jubileumeditie van de RUN Winschoten op 11 en 12 september 2026. Zo’n 250 mensen doen jaarlijks mee. Niet iedereen hoeft dus te rennen om onderdeel te zijn van het evenement. De Wandelrun is inmiddels een vast en geliefd onderdeel van het programma.

Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

17.00 Om precies 17.00 uur klonk het startschot voor een van de meest dynamische onderdelen van de dag: de BUTIQ Optiek 5 km! Een grote groep enthousiaste lopers stoof over de startstreep voor hun halve ronde door Winschoten.

Of het nu ging om een snelle eindsprint, een persoonlijke recordpoging of simpelweg het meepakken van de geweldige sfeer langs het parcours—met het publiek volop op de banken is deze ronde over 5 kilometer een waar spektakel op de RUN.

16.50 Sinds 2024 zijn er ook een 5 km en het NK Estafette voor gemeenten. Daarmee is het programma van de RUN flink uitgebreid. Het maakt het evenement toegankelijk voor een nog breder en jonger publiek.

Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl
Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

16.40 Henk Noor en Daniel Oralek dragen de titel Mister RUN. Deze eretitel is voorbehouden aan mannen met een bijzondere band met het evenement. Beiden hebben op hun eigen manier hun stempel op de RUN gedrukt.

Henk Noor wordt in de regio expliciet aangeduid als Henk ‘Mister Run’ Noor. De lokale hardloopheld uit Heiligerlee stond maar liefst 24 keer aan de start en wist de loodzware 100 kilometer 15 keer te finishen. In 1984 behaalde hij bovendien een schitterende tweede plaats. Na zijn actieve loopcarrière bleef hij als trouwe vrijwilliger betrokken bij de organisatie.

Daniël Oralek, de topsporter uit Tsjechië, is de absolute koning van het parcours. Hij wist de Run van Winschoten maar liefst vier keer te winnen (in 2008, 2010, 2012 en 2014). In totaal wist hij de 100 kilometer 18 keer succesvol te volbrengen, waarmee hij een van de meest constante internationale gezichten van het evenement is.

Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl
Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

16.35 Hinke Schokker kent een bijzondere historie met de RUN van Winschoten. In 2018 snelde ze naar een fantastische prestatie en leek ze zich te kronen tot Nederlands Kampioen. De vreugde was echter van korte duur: de titel werd uiteindelijk niet officieel erkend omdat haar atletieklicentie destijds administratief niet op orde bleek te zijn. Het bleek een bittere pil na een ijzersterke race op het Winschoter parcours.

Haar liefde voor het evenement bleef echter onverminderd groot. Fast forward naar 2025: met een zichtbaar bolle buik verscheen Hinke opnieuw aan de start. Hoogzwanger voltooide ze haar kilometers op de RUN—een prachtig en opmerkelijk moment dat precies laat zien hoe diep de wedstrijd in haar hart zit.

Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl
Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

16.30 In 1992 kreeg de RUN de status van Europees kampioenschap. Het was de eerste keer dat dit kampioenschap in Winschoten werd verreden. Het bevestigde het internationale aanzien dat de wedstrijd inmiddels had opgebouwd.

16.20 Op de 50 kilometer werd er vandaag ijzersterk gelopen, met een schitterende internationale én nationale ontknoping.

Bij de mannen eiste de Oekraïner Oleg Yakymenko met overmacht de algehele overwinning op. Met een indrukwekkende eindtijd van 3.07.35 bleef hij de concurrentie ruim voor. Ruben van Zeijl pakte met 3.25.30 de tweede plek algemeen, maar kroonde zich daarmee tevens tot de kersverse Nederlands Kampioen 50 km. Roelof de Jong maakte het overall-podium als derde én het NK-podium als tweede compleet met 3.32.48. Het brons op het NK ging naar Martijn Schmit (3.33.02).

Bij de vrouwen was het eveneens Oekraïens succes: Viktoriia Zimarina snelde in een fantastische 3.48.49 naar de algehele zege. De Nederlandse Wilma Cruiming-Borg legde beslag op de tweede plaats overall met 3.51.04, gevolgd door de Litouwse Ruta Karpec (3.59.41).

Omdat Wilma Cruiming-Borg niet meedeed in het NK-klassement, werd Arenda Könnecke in 4.17.46 gekroond tot Nederlands Kampioene 50 km. Zilver op het NK was er voor Marjan van der Schuur – Schreuder (4.24.08) en het NK-brons ging naar Anouk Bakker (4.31.25).

Foto: Sebastian Elzinga/OldambtNu.nl

16.18 Winnaar Maurice Kram (100 kilometer). Onder luid gejuich en een klappend publiek is de snelste man op de 100 kilometer officieel over de finish gekomen. Een fantastische ontknoping van een slopende heroïsche strijd tegen de elementen en de kilometers. Hij eindigde met een tijd van 7.16.57.

Om de winnaar écht zijn welverdiende podium te geven, fietste de begeleidende fietser vlak voor de streep even snel voor hem uit. Zo kon hij in zijn eentje en op volwaardige wijze zijn moment van glorie pakken. Met de armen in de lucht en begeleid door een oorverdovend applaus stapte de kersverse kampioen over de eindstreep.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Sebastian Elzinga/OldambtNu.nl

16.10 Sinds 1995 vindt het NK 100 km plaats in Winschoten. Het kampioenschap is sindsdien onlosmakelijk verbonden met de RUN. Voor de Nederlandse top is de wedstrijd daardoor al dertig jaar hét moment van het seizoen.

16.05 Het parcoursrecord op de honderd kilometer is van de Belg Jean-Paul Praet. Hij liep in 1992 een tijd van 6.16.41. Dat record staat na meer dan dertig jaar nog altijd overeind.
21. Bij de vrouwen staat het record op naam van Norimi Sakurai. De Japanse liep in 2007 een tijd van 7.00.27. Ook haar prestatie is sindsdien niet meer verbeterd.

Foto: Sebastian Elzinga/OldambtNu.nl
Foto: Sebastian Elzinga/OldambtNu.nl

15.55 De RUN lopen kan best zwaar zijn, maar door de aanmoedigingen van het publiek, voelt het voor de deelnemers toch net een beetje minder zwaar.

15.45 Fokies Team Fast deed haar naam eer aan, want ze waren vandaag veel sneller dan de concurrentie. In een uitstekende tijd van 5.38.23 pakten zij de eerste prijs. Dat was net geen parcoursrecord, dat record stamt uit 2003 en staat nog altijd op naam van Runner Groningen (5.37.23). De tweede plaats is voor Nando’s commando’s (5.46.09) en Team Groningen Atletiek 1 mag zich straks als winnaars van het brons laten huldigen op het podium.

15.40 De huidige wereldrecordhouder op de 100 kilometer was ook een keer te bewonderen in Winschoten. De Let Alexander Sorokin heeft het wereldrecord op de 100 kilometer op zijn naam staan. Hij liep in 2023 een tijd van 6.05.35. Dat is een stuk sneller dan tijdens zijn enige deelname aan de RUN in 2015. Toen zette hij een tijd van 6.50.34 neer, goed voor de tiende plaats. Dat was voor hem wel een bijzondere mijlpaal, de eerste keer dat hij onder de zeven uur liep.

Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

15.10 De editie van 1982 was één waarbij bijzondere prestaties werden neergezet. Zo zette thuisploeg Aquilo een bijzonder record neer dat nog altijd niet verbroken is. Maar liefst acht leden van Aquilo deden mee aan de 100 kilometer. Het was ook de RUN van de Britten, want bij de eerste vijf waren maar liefs drie Britten. Martin Daykin pakte de overwinning, het brons ging naar Dave Dowdle en de vijfde plaats was voor Chris O’Carroll. En nog bijzonderder, de drie mannen kwamen allemaal uit de stad Gloucester.

14.50 Voor Siska was deze editie van de RUN een bijzondere mijlpaal: ze voltooide voor het eerst in haar leven de 10 kilometer. “Meedoen is voor mij echt belangrijker dan winnen,” vertelt ze trots. “Ik ben nu een beetje stijf, maar dat komt vanzelf wel weer goed!”

Ze keek vooral haar ogen uit langs het parcours. “Het is hier één groot feest en hartstikke gezellig. Al die mensen langs de kant die je aanmoedigen, dat is echt fantastisch. Heel erg leuk om mee te maken.”

Haar geheim om de finish te halen? Een goede voorbereiding en verstandig lopen. “Ik heb er netjes voor getraind en tijdens de race gewoon vastgehouden aan mijn eigen tempo. Dat heeft gewerkt!”

Foto: Kim Leeraar/OldambtNu.nl

14.45 Groot feest en blije gezichten in de wijk! De felbegeerde straatprijzen zijn dit jaar gevallen in de Kamperfoeliestraat en de Kloostergang. Niet alleen op het parcours van de RUN werd er grensverleggend gepresteerd, ook langs de zijlijn viel er voor de buurtbewoners dus flink wat te vieren.

De cheques zijn uitgereikt en de felicitaties stromen binnen. Het winnen van de straatprijs zorgt meteen voor een geweldige, verbindende sfeer in de straat, waar de buren samen het glas heffen op dit mooie succes. Een prachtig extra hoogtepunt tijdens een toch al feestelijke dag!

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl
Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

14.42 De winnaars van de allereerste editie waren Hans van Kasteren en Annemarie Hantke. Zij schreven in 1976 hun namen als eersten op de erelijst van de RUN. Hun namen worden nog altijd genoemd als het over de geschiedenis van het evenement gaat.

14.40 De spanning stijgt bij Team Fast and Furious: hun tiende en allerlaatste loper is zojuist uit de wisselzone vertrokken! Met de finale kilometers voor de boeg maakt het team zich op voor de ontknoping en een feestelijke binnenkomst aan de finish.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

14.30 Hans Kuypers uit Waddinxveen leerde tijdens de eerste RUN in 1976 zijn vrouw kennen. Die ontmoeting veranderde zijn leven volledig. Hij verhuisde er uiteindelijk zelfs voor naar Winschoten.

14.25 In 1995 stonden er meer dan 30.000 toeschouwers langs het parcours. Dat was tot dan toe een absoluut recordaantal bezoekers. Het liet zien hoe populair de RUN inmiddels bij het grote publiek was geworden.

14.20 Wim Meijer is een waar icoon langs het parcours: hij is al sinds 1988 onafscheidelijk verbonden aan de Run. Dit jaar is hij verantwoordelijk voor de grote foto-expositie over het evenement. “Eerst deed ik in ’88 mee met een team, maar ik had toen ook al een camera bij me,” lacht hij. “Doordat er destijds nog nauwelijks fotografen rondliepen, werd ik meteen gevraagd door de organisatie. Zo is het elk jaar opnieuw weer een beetje uit de hand gelopen.”

Voor Wim komt de liefde voor de Run voort uit de sport zelf. “Vanaf mijn vijftiende heb ik zelf altijd hardgelopen; afgelopen december liep ik mijn laatste kilometers. Ik kan me nog herinneren dat er een editie was met nachtvorst langs het Winschoterdiep! Je staat op zo’n dag de hele dag op de been, maar het is het allemaal waard. Er komen simpelweg mensen van overal naartoe.”

Wat de expositie in Winschoten echt bijzonder maakt, is Wims ongekende geheugen en archief. “Ik heb inmiddels zo’n 3 miljoen foto’s verzameld, maar ik kan elke foto zó voor je tevoorschijn halen. Ik weet van elke plaat precies wanneer ik ‘m gemaakt heb en wie erop staat.”

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

14.18 Hendrik Jan Doornekamp en Wim Smith liepen ooit mee op klompen. Doornekamp kwam uit Amersfoort, Smith uit Winschoten zelf. Hun bijzondere schoeisel maakte hen tot een van de meest opvallende deelnemers ooit.

14.15 Langs het parcours staan in totaal 1500 dranghekken. Dat enorme aantal is nodig om het parcours en de toeschouwers goed van elkaar te scheiden. Het geeft een idee van de logistieke operatie die achter de RUN schuilgaat.

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

14.12 Piet Wiersma is de enige deelnemer die zowel de Lutje RUN als het NK 100 km won. Hij won de Lutje RUN in 2011. Tien jaar later, in 2021, veroverde hij ook de Nederlandse titel op de honderd kilometer.

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

14.10 Over Lorenzo Lotti gesproken: hij liep zichzelf in 2022 tijdens de RUN in het Guinness Book of Records. Dat bereikte Lotti doordat hij de 50 kilometer liep met zijn zoontje Raimondo in de buggy. Hij werd op die manier ook nog 2e op de 50 km.

14.05 Het is 14.00 uur geweest en dat betekent dat ook het startschot heeft geklonken voor de marathon. Wie worden opvolgers van Lorenzo Lotti en Sariena Evertsz?

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

14.00 De eerste uren van de RUN hebben al vele hoogtepunten opgeleverd. In de video hieronder kan je zien wat er vanochtend allemaal gebeurd is.

13.55 De zenuwen gieren door haar lijf, maar Esther is er klaar voor. Ze staat aan de start van haar allereerste marathon. “Het is echt heel spannend,” geeft ze eerlijk toe. “Maar ik heb goed getraind, daar ligt het in ieder geval niet aan. Ik weet dat als we straks eenmaal bezig zijn, de spanning vanzelf weer wegzakt.”

Haar doel voor deze bijzondere mijlpaal is helder: “Ik wil hem heel graag binnen de vijf uur uitlopen. Maar eerlijk is eerlijk: de tijd maakt me uiteindelijk niet eens zo heel veel uit. Het behalen van de finish is vandaag het allerbelangrijkste!”

13.52 In 1999 en 2023 liep de temperatuur op tot boven de 30 graden. Dat zorgde beide keren voor veel uitvallers onder de deelnemers. Het laat zien hoe zwaar honderd kilometer lopen onder extreme hitte kan zijn.

13.50 Er waait een licht windje over het parcours en de zon schijnt volop. Het zijn ideale omstandigheden voor het publiek, maar voor sommige lopers is het iets te warm. Dus een beetje verkoeling door het publiek zal door de lopers met open armen worden ontvangen.

13.45 Arenda Könnecke was alle concurrentie te snel af en mag zich Nederlands kampioen op de vijftig kilometer noemen. In een keurige tijd van 4.17.46 greep zij voor het eerst de Nederlandse titel.

Foto: Micha Ploeger / OldambtNu.nl

13.40 De wereld van de ultralopers is een hechte wereld. De meeste lopers kennen elkaar en zien elkaar eerder als vrienden dan als concurrenten. Het ultieme bewijs daarvan leverden de Polen Jaroslaw Janicki en Andrzej Magier. Zij kwamen in 1994 hand in hand over de finish.

13.35 Sport is emotie is een veelgehoord cliché. Maar dat cliché is wel waar, bleek al vaak bij de RUN. Zo won in 1988 Wim Akkermans de 100 kilometer. Een bijzondere prestatie want Akkermans liep al na een paar kilometer een blessure op aan zijn enkelbanden. Even leek het einde van zijn RUN nabij, maar Akkermans gaf niet op en bleef alle concurrenten voor

13.15 Met de Oekraïense vlag trots om haar schouders komt Victoriia Zimarina over de finish in een prachtige tijd van 3.48.49. Als kersverse winnares op de 50 kilometer moet ze eerst even rustig uitlopen. Het was een loodzware beproeving van vijf dezelfde rondes door Winschoten.

“Het was hard werken!” hijgt ze na bij de streep. “De laatste keer dat ik een lange afstand liep, was een 15 kilometer in Oekraïne, zes jaar geleden. In 2018 liep ik in Amsterdam mijn allereerste marathon en vandaag dus voor het eerst 50 kilometer. En dan meteen met m’n beste tijd ooit. Ik ben echt heel erg blij!”

De weg naar de startstreep was een enorme reis. “Ik woon in Oekraïne en ben twee dagen onderweg geweest om in Nederland te komen: met de trein, het vliegtuig en weer de trein. Dat het dan eindigt in zo’n groot succes, is fantastisch. Mijn snelle zonnebril heeft me er vandaag echt doorheen geholpen,” lacht ze.

Overweldigd door emotie sluit ze af: “Ik ben ontzettend dankbaar dat ik hier mocht rennen. Het is hier geweldig en ik hou er heel erg van.”

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

12.50 “Ik heb echt geen stem meer over!” lacht Manon schor vanaf de zijlijn. Zij en haar groep zijn door de wijk uitgeroepen tot winnaar van de officiële Aanmoedigingsprijs in de Elandhof. En dat is niet voor niets: de energie langs het parcours spat er vanaf.

Speciaal uit Leek is ze afgereisd om de lopers naar de finish te schreeuwen. “We staan hier met alle vrienden en familie bij elkaar. Dan is gezelligheid simpelweg gegarandeerd.”

Haar geheim voor de beste support? Een niet-aflatende stroom aan enthousiasme. “Er is één kreet die we de hele dag blijven herhalen voor iedereen die voorbijkomt: Let’s go! Let’s go!

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

12.45 Jaarlijks wordt een straatprijs uitgereikt aan de mooiste straat. Bewoners langs het parcours zetten hun straat hiervoor in het zonnetje met versieringen en aanmoedigingen. Het onderstreept hoezeer de RUN leeft binnen de hele gemeenschap van Winschoten.

12.42 Sinds 2006 staat ook de 50 km op het programma. Deze afstand is inmiddels niet meer weg te denken uit het jaarlijkse aanbod. Het biedt lopers een alternatief voor wie niet de volledige honderd kilometer aandurft.

Foto: Sebastian Elzinga / OldambtNu.nl

12.40 Ruben van Zeijl kwam als eerste Nederlandse man over de streep van de 50 kilometer. Met een sterke eindtijd van 3.25.30 eiste hij overtuigend de overwinning op in deze zware afstand.

12.35 Oleg Yakymenko (Winnaar 50 km). Met een indrukwekkende tijd van 3.07.35 schreef Oleg Yakymenko de 50 kilometer op zijn naam. En dat terwijl het voor hem een primeur was op meerdere fronten: “Dit was mijn allereerste race ooit over deze afstand, én mijn eerste keer hier aan de start. Ik kwam vanuit Maastricht en was zelfs een beetje aan de late kant voor de start!”

Ondanks de haast bleek het een droomdebuut. “Het is een prachtige sport en een schitterende race. Vorige week was ik helaas wat ziek, maar vandaag voelde alles goed. Met mijn eindtijd ben ik dan ook ontzettend blij.”

Wat de overwinning voor hem écht bijzonder maakte, was de sfeer rond het parcours. “De mensen langs de kant maken dit evenement tot wat het is. Iedereen die je aanmoedigt en support geeft… Het was echt geweldig.”

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

12.35 Wycher van den Breemen en Rolf Huizinga vormen al jaren een onafscheidelijk duo tijdens de RUN. Samen moedigen de speakers de lopers aan om toptijden neer te zetten.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

12.30 Het weer is goed, de sfeer zit er goed in en de lopers zijn in topvorm. Kortom, alle ingrediënten voor een mooie sportdag zijn aanwezig.

12.20 De finish van de winnaar op de 50 kilometer komt in zicht. En dus pakken we even de parcoursrecords op de 50 kilometer erbij. Bij de mannen staat het record op naam van Harm Sengers in 2015 met een tijd van 2.53.48, bij de vrouwen is het record in handen van Yvonne van Vlerken. Zij liep de 50 kilometer vorig jaar in een tijd van 3.17.00

12.15 Zonder vrijwilligers geen RUN. Zij zorgen ervoor dat dit prachtige hardloopevenement ieder jaar weer gehouden kan worden. Het team van de RUN bestaat uit 200 vrijwilligers, die verdeeld zijn over tien commissies.

12.10 Anno 2026 doen honderden hardlopers mee aan de RUN, dat zijn er een stuk meer dan tijdens de eerste editie in 1976. Toen stonden 77 deelnemers op de startlijst, waaronder slechts één vrouw. Van die deelnemers aan de eerste editie kwamen er 23 uit het buitenland. Niet iedereen was er overigens van op de hoogte dat de wedstrijd over 100 kilometer ging. Bertus Kor dacht dat hij zich had ingeschreven voor een marathon. Hij besloot daarom ook om na het voltooien van de marathonafstand uit te stappen.

12.05 Het aantal  Nederlandse mannen en vrouwen dat de 100 kilometer wist te winnen is precies in evenwicht. Acht keer won een Nederlandse man en acht keer een Nederlandse vrouw. Komt daar dit jaar een negende winnaar bij?

12.00 De atleten lopen door de versierde straten van Winschoten. Vlaggetjes en versieringen geven de straten een nog feestelijkere sfeer.

11.50 In haar opvallende gele estafetteshirt maakt een van de loopsters van Team De Berenloop zich op voor haar kilometers. “Vroeger waren we eerlijk gezegd wel wat sneller,” lacht ze. “Maar ik doe hier al heel wat jaren mee. M’n man heeft de 100 kilometer hier in 1991 eens uitgelopen, en daarna heb ik het hardloopvirus van hem overgenomen. Het is gewoon een prachtig evenement.”

Haar strategie voor de 10 kilometer heeft ze door de jaren heen verfijnd. “Je moet echt rustig beginnen. De meeste mensen gaan in die eerste kilometers veel te hard van start en gaan daardoor halverwege stuk.”

Toch is er aan het begin van de ronde één moment waar ze graag wat energie aan kwijtraakt: “Mijn kleinkinderen staan direct bij de start om mij aan te moedigen. Die geef ik onderweg natuurlijk even een dikke high five!”

Foto: Sebastian Elzinga / OldambtNu.nl

11.50 Het evenement brengt jong en oud op de been, en dat is precies waar wethouder Gert Engelkens van geniet. “Er doen zo ontzettend veel mensen mee. Gisteren kwamen er al bijna 500 kinderen in actie op de Kidsrun—je hoopt natuurlijk dat die jeugd de smaak te pakken krijgt en lekker blijft sporten.”

Zelf is hij ook een waar icoon op het parcours. “Ik heb het even uitgerekend: dit is al de 29ste keer dat ik meeloop! Eerlijk is eerlijk, de laatste jaren denk ik onderweg als ik volledig uitgeput ben wel eens: ‘Waarom doe ik me dit eigenlijk aan?’ Maar zodra de inschrijvingen weer openstaan, begint het toch meteen te kriebelen. Je hebt weer een mooi doel om naartoe te werken.”

Ook het weer helpt vandaag een flink handje mee. “Het is gelukkig heerlijk hardloopweer. De burgemeester heeft deze zon speciaal voor ons besteld!”

11.48 Hoewel hij zichzelf nu geen fanatiek hardloper meer noemt, weet wethouder Ger Klein wel degelijk hoe het voelt op het parcours. “Ik ben vroeger wel een fanatieke loper geweest en heb altijd mijn best gedaan. Sinds 1987 woon ik in Winschoten, dus ik ken het evenement inmiddels door en door.”

Als wethouder kijkt hij ook naar de praktische kant van zo’n massaal feest. “Bij elk groot evenement ontstaat er helaas afval, dat is bijna niet te voorkomen. Er staan overal veel afvalbakken, maar morgen zal er alsnog volop opgeruimd moeten worden om alles weer netjes te krijgen.”

Toch staat genieten voorop, zeker op een dag als vandaag. “Het is nu ook Open Monumentendag—je ziet de molen op de achtergrond al prachtig draaien. Dus als je tussen het aanmoedigen door nog wat tijd over hebt, kom dan zeker even een kijkje nemen!”

    Foto: Sebastian Elzinga / OldambtNu.nl

11.46 In een korte broek en polo staat wethouder Erich Wünker er ontspannen bij. Toch moet hij zo direct zelf ook nog in actie komen op het parcours.

“Ik ben een echte Winschoter; vanaf mijn tweede of derde woon ik hier al. Ik heb de Run dus echt vanaf het prilste begin meegemaakt. Vroeger als klein jongetje luisterde ik er al naar op de radio. Als je ziet hoe het evenement over de jaren heen is geëvolueerd, met fantastisch veel publiek langs de kant… Dat is prachtig. Straten worden versierd, het is een echte feestdag voor de stad.”

De impact van het evenement reikt wat hem betreft ver. “Veel mensen komen speciaal hiernaartoe om familieleden en naasten aan te moedigen. De Run heeft daardoor een enorme, positieve uitstraling op onze gemeente, de regio en op termijn misschien wel op heel Nederland. Het is simpelweg fantastisch.”

11.44 Wethouder Tim van Bostelen geniet als toeschouwer langs de kant. “Met dit prachtige weer is het gewoon heerlijk om hier te staan. Je komt continu bekenden tegen en het is ontzettend leuk om even kort in contact te komen met de lopers.”

Naast zijn enthousiasme als publiek heeft hij ook veel waardering voor de achterschermen. “De samenwerking met de organisatie verloopt vlekkeloos. Dat moet ook wel, want zonder een toporganisatie kun je zo’n groot evenement simpelweg niet in de benen houden. Maar we mogen ook alle anderen niet vergeten: van de verkeersregelaars tot de EHBO’ers en alle overige vrijwilligers. Hun inzet is goud waard, we hebben ze ontzettend hard nodig!”

Foto: Sebastian Elzinga / OldambtNu.nl

11.42 Met knalrode wangen en een brede glimlach staat de burgemeester na de finish uit te puffen. Als een van de eersten mocht ze vanmorgen van start. “Het ging heerlijk! Een fris windje, een lekker zonnetje erbij… Prachtig hardloopweer. En daardoor staat het gelukkig ook rijendik met publiek langs de kant. Als renner is al die aanmoediging echt fantastisch.”

De voorbereiding liep alleen niet vlekkeloos. “Qua training ging het niet helemaal zoals gehoopt; met een drukke werkagenda blijft het toch passen en meten.” Met haar team rekent ze dan ook niet op de hoofdprijs. “Er doen negen teams mee in onze categorie, dus de top drie gaat ‘m denk ik niet worden. Maar dat maakt niets uit, we vinden het superleuk om mee te doen.”

Ondanks de schaarse trainingsuren is de Run voor haar een absolute must op de kalender. “Normaal ben ik niet zo’n fanaat die zomaar gaat trainen, maar voor dit evenement maak ik een uitzondering. Ik geniet zo enorm van de wedstrijd zelf! En als burgemeester ben ik ontzettend trots op alle deelnemers én de vele vrijwilligers die dit mogelijk maken. Dit vijftigjarige jubileum is prachtig—op naar de honderd!”

11.40 De zon schijnt en de temperatuur loopt op. Dan is even wat verkoeling wel lekker tijdens het lopen. Dankzij deze kinderen kunnen de lopers zich even lekker opfrissen met een natte spons.

Foto: Sebastian Elzinga/OldambtNu.nl
Foto: Sebastian Elzinga / OldambtNu.nl

11.35 Niemand stond zo vaak aan de start van de vijftig kilometer als Gerry Visser. De Twentse loopt vandaag al voor de zeventiende keer de op één na langste afstand. In dit artikel vertelt ze waarom ze ieder jaar weer terugkomt naar Winschoten.

11.30 Daniel Oralek mag dan wel Mister RUN zijn, hij heeft nog lang niet het record van meeste overwinningen op zijn naam staan. Dat staat al decennia op naam van de Zwitserse Riet Horber. Zij kwam maar liefst negen keer als eerste over de streep.

11.25 Voor de familie Van der Veen is de Run van Winschoten bekend terrein. Ze waren er in 1976 al bij toen het startschot voor de allereerste editie klonk. “We zijn inmiddels zelfs langer getrouwd dan dat de Run bestaat,” vertelt ze met een grote glimlach langs de zijlijn.

Ook dit jaar staan ze weer vol enthousiasme te klappen om de lopers een hart onder de riem te steken. “Het blijft altijd een geweldige happening. Heel veel mensen, een prachtige sfeer en gewoon hartstikke leuk om iedereen aan te moedigen. Wij zeggen tegen elke loper: ‘Zet ‘m op, doe je best!’

Dat het evenement na al die decennia nog steeds zo leeft in de stad, doet ze goed. “We zijn er als inwoners oprecht trots op dat Winschoten dit elk jaar weer weet te realiseren. Het blijft heel bijzonder.”

11.22 Burgemeester Cora-Yfke Sikkema loopt ook ieder jaar de RUN namens het team van de gemeente Oldambt. Vanochtend mocht zij het spits afbijten als eerste loper van haar team.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

11.20 Wereldrecords hoeven we vandaag niet te verwachten, maar in de rijke geschiedenis van de RUN werden die wel twee keer gelopen. De Rus Konstantin Santalov liep in 1991 een wereldrecord tijdens RUN: 6.26.20. Vier jaar later noteerde de Amerikaanse Ann Trason een wereldrecord met een tijd van 7.00.47

11.15 Er gebeurt nog veel meer dan alleen de 100 kilometer, 50 kilometer en 10×10 estafette. Zo staan vanmiddag nog de marathon en de 5 kilometer op het programma. In het verleden waren er zelfs nog meer onderdelen. Ook het NK snelwandelen (1999, 2000) en de 100 km voor wheelers werden twee keer georganiseerd.

11.10 De RUN is niet compleet zonder deelname van de Tsjech Daniel Oralek. Hij wordt ook wel Mister RUN genoemd en nam al vier de keer de eerste prijs mee naar Tsjechië.

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

11.10 De RUN was de eerste 100 kilometerloop van Nederland. Toen het evenement in 1976 van start ging, bestond er nog geen enkele andere wedstrijd over deze afstand in ons land. Winschoten zette daarmee direct een unieke plek op de Nederlandse hardloopkaart.

In 1985 kwam de estafettevariant erbij. Vanaf dat moment konden teams de honderd kilometer gezamenlijk afleggen in plaats van als solist. Het maakte de RUN toegankelijker en zorgde voor een compleet nieuwe dynamiek langs het parcours.

11.00 Het team Mannen van Staal is een vertrouwde naam aan de start: zij doen elk jaar mee aan de 10×10 km. Voor teamlid Pieter is het pas zijn tweede optreden, maar de ambities liggen hoog.

“Het was zwaar, maar het parcours lag er prachtig bij en het weer werkte mee,” vertelt Pieter net na zijn finish. “De eerste kilometers gaan prima, maar daarna kak je wel even flink in.” Uiteindelijk klokte hij af op 42 minuten. “Mijn doel was eigenlijk iets sneller, maar het is wel een verbetering ten opzichte van vorig jaar. Toen liep ik 44 minuten.”

Vorig jaar pakte het team de derde plek op het podium. “Ons doel ligt dit jaar natuurlijk hoger. En het ziet er goed uit: mijn voorganger dook zelfs binnen de 30 minuten! Dat moet dus helemaal goed komen.”

10.50 De terugblik op het eerste uur van de 50e Run Winschoten is hier onder te zien

10.45 Michael Smit is een doorgewinterde marathonloper, maar zijn hardloopschoenen stonden eventjes in de kast. Na een vorige editie van de Run werd hij ernstig ziek en volgde een lang revalidatietraject. Vandaag staat hij er weer: “We gaan er gewoon weer tegenaan en zien wel waar het schip strandt.”

De wekker ging vanmorgen al om kwart voor zes, maar het enthousiasme overtreft de vermoeidheid ruimschoots. Winschoten—zijn eigen woonplaats—is vandaag het bruisende decor. “Het prachtige weer, al die bekenden langs de kant die je aanmoedigen en het massale deelnemersveld… Naarmate de dag vordert wordt het steeds drukker. Het is echt geweldig om mee te maken.”

Hoewel hij normaal gesproken voor de echt lange afstanden gaat, is het doel voor vandaag helder: finishen binnen de drie uur. En hoewel het samen lopen volgens hem echt het verschil maakt, zoekt hij op het parcours ook de rust bij zichzelf. “Hardlopen is voor mij een vorm van meditatie. De eerste tien minuten zijn zwaar, maar daarna raak je in een ritme en komen de gedachten vanzelf. Geen meldingen van je telefoon, geen werk… Gewoon pure rust, vrijheid én je bent gezond bezig.”

Met een gezonde dosis spanning en een kop vol energie kijkt hij naar vanmiddag 2 uur wanneer hij van start mag. “We gaan het zien. Als dit evenement over vijftig jaar nog bestaat, hoop ik dat ik hem nog steeds mag lopen!”

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl
Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

10.40 Door de jaren heen hebben lopers uit verschillende landen de RUN op hun naam geschreven. In totaal waren er lopers uit 19 verschillende landen die de snelste waren op de 100 kilometer.

10.35 Deze deelnemers lopen soepel door de Winschoter straten. Ze hebben zelfs nog even tijd om te zwaaien naar de camera!

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl
Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

10.30 Vanochtend gingen de deelnemers onder een stralend zonnetje van start, maar dat was tijdens de eerste edities wel anders. Destijds klonk het startschot midden in de nacht voor één grote ronde door de regio van 100 kilometer. Later werden dit twee rondes van 50 kilometer en sinds 1991 lopen de deelnemers tien rondes van 10 kilometer.

10.10 De volgende atleet van AV Impala Dames 1 staat klaar voor haar onderdeel van de 10×10 km. Binnen het team telt nu nog maar één ding: de wissel. Terwijl de eerste loopster richting het wisselpunt stormt, staat de volgende al te trappelen in de wisselzone—klaar om het stokje over te nemen en meters te maken.

Als debutant stapt ze zonder strakke streeftijd de baan op: “Ik probeer de druk een beetje los te laten. Gewoon zo snel mogelijk lopen en alles geven wat erin zit.” Toen de vraag vanuit de atletiekvereniging kwam om aan te sluiten, twijfelde ze geen moment.

Haar tactiek voor de race? “Scherp in de gaten houden wanneer dat rode AV Impala-tenue eraan komt en er direct vol voor gaan.”

09.55 Gisteren zetten de jongste deelnemers al hun beste beentje voor tijdens de LutjeRUN. Wil je de hoogtepunten van gisteren nog even teruglezen en terugkijken? Dat kan hier

09.50 Vijftig jaar RUN heeft vele mooie verhalen en herinneringen opgeleverd. Vandaag nemen wij je mee door die geschiedenis, met vijftig feitjes over de RUN! Wist je bijvoorbeeld dat Theo de Winter de grondlegger is van de RUN? Hij begon met de RUN uit protest omdat de gemeente geen atletiekbaan wilde aanleggen voor atletiekvereniging Aquilo. Dankzij De Winter zijn Winschoten en de RUN al een halve eeuw onlosmakelijk met elkaar verbonden.

09.46 Op de 100 kilometer is Maurice Kram als een speer van start gegaan. Hij heeft de eerste ronde er al op zitten en is de koploper. Is hij op weg naar zijn eerste overwinning tijdens de RUN? Kram is in ieder geval met grote ambities van start gegaan. Zijn doel is om het Nederlands record te verbeteren. Over ruim zes uur weten we of hij daar in geslaagd is.

Foto: Micha Ploeger/OldambtNu.nl

09.30 Daar klinkt het verlossende geluid! Het startschot is definitief afgegaan en de estafettelopers van de 10×10 km zijn nu echt onderweg voor hun sportieve missie.

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

09.25 De spanning stijgt langs het parcours! De deelnemers van de 10×10 km maken zich klaar voor hun start, terwijl een enthousiaste menigte langs de zijlijn al flink aan het aanmoedigen is om de lopers naar voren te schreeuwen.

Foto: Sebastiaan Elzinga/OldambtNu.nl

09:15 Ook deelnemers aan de 50 kilometer zijn begonnen aan de vijftigste editie van de RUN. Wie gaan er dit jaar geschiedenis schrijven en mogen hun naam bijschrijven op de erelijst van de RUN?

Foto: Paul Mellens/OldambtNu.nl

09:00 We zijn los! De 100 kilometer is van start gegaan en vormt het startsein van een dag vol hardloophoogtepunten.

- advertentie - 

Dit kan u ook interesseren

Back to top button