Zes partijen willen tijdelijk parkeren op Marktplein in Winschoten mogelijk maken
Winschoten – Zes politieke partijen in de gemeenteraad van Oldambt willen dat het Marktplein in Winschoten tijdelijk wordt opengesteld voor parkerende auto’s. GBO, VVD, PVV, CDA, VCP en D66 dienen tijdens de raadsvergadering van woensdag 11 november gezamenlijk een motie in. Daarmee willen zij de parkeerdruk in het centrum verminderen, die is toegenomen door de bouw van het nieuwe gemeentehuis.
Door de werkzaamheden aan het nieuwe gemeentehuis is een aanzienlijk aantal parkeerplaatsen in de binnenstad verdwenen. Volgens de zes partijen heeft dit gevolgen voor de bereikbaarheid van het winkelgebied. Meer dan honderd ondernemers hebben inmiddels in een brief aangedrongen op tijdelijke parkeermogelijkheden op het Marktplein.
De partijen stellen voor om het plein gedurende de bouwperiode van maandag tot en met zaterdag tussen 09.00 en 18.00 uur beschikbaar te stellen voor parkeren. Op vrijdag zou dit mogelijk moeten zijn tot 21.00 uur, zodat bezoekers ook tijdens de koopavond gebruik kunnen maken van de parkeerplaatsen.
Discussie over draagkracht van het plein
Het college van burgemeester en wethouders heeft eerder aangegeven geen voorstander te zijn van parkeren op het Marktplein. Volgens het college bestaan er risico’s voor de draagkracht van de ondergrond en de aanwezige archeologische waarden.
Het gebied rondom de Marktpleinkerk werd vroeger gebruikt als begraafplaats. Deze begraafplaats is in de negentiende eeuw geruimd. Het college vreest dat de ondergrond mogelijk onvoldoende draagkracht heeft om langdurig als parkeerterrein te worden gebruikt.
De zes partijen plaatsen vraagtekens bij die onderbouwing. Volgens hen zijn er tot op heden geen concrete technische berekeningen overgelegd waaruit blijkt dat tijdelijk parkeren onverantwoord zou zijn. Ook wijzen zij erop dat het plein momenteel al toegankelijk is voor gemotoriseerd verkeer en bij evenementen wordt gebruikt voor onder meer zware kermisattracties.
Dat er voertuigen op het plein kunnen komen, betekent overigens niet automatisch dat de ondergrond ook geschikt is voor langdurig parkeren. De indieners willen daarom dat eventuele bezwaren met objectieve en controleerbare gegevens worden onderbouwd.
Lees ook: Gemeentebelangen Oldambt zet vraagtekens bij weigering Marktplein als tijdelijke parkeeroplossing
Ondernemers maken zich zorgen
Volgens GBO-raadslid Chris de Raaf, een van de initiatiefnemers van de motie, is een tijdelijke oplossing noodzakelijk om de binnenstad bereikbaar te houden. De partijen vrezen dat het verdwijnen van parkeerplaatsen gevolgen heeft voor het aantal bezoekers en de omzet van ondernemers.
Hoewel er alternatieve parkeergelegenheid beschikbaar is, onder meer bij het voormalige Sint Lucasziekenhuis, blijkt deze locatie volgens de indieners niet voor alle bezoekers een geschikte oplossing. Sommige automobilisten weten het parkeerterrein niet te vinden of vinden de loopafstand naar het winkelgebied te groot.
Ook de parkeerplaatsen aan het Burgemeester Schönfeldplein zijn volgens de partijen regelmatig bezet. Door het Marktplein tijdelijk beschikbaar te stellen, hopen zij de parkeerdruk beter over het centrum te verdelen.
Eerder discussie over parkeeroplossing
De discussie over parkeren op het Marktplein speelt al langer. In februari berichtte OldambtNu.nl al over de toenemende parkeerdruk in het centrum van Winschoten. Het college liet destijds weten het Marktplein niet als tijdelijke parkeerlocatie te willen gebruiken en kondigde aanvullende maatregelen aan om de bereikbaarheid van de binnenstad te verbeteren.
Enkele dagen later stelde Gemeentebelangen Oldambt vragen bij die weigering. De partij wilde onder meer weten waarop de bezwaren tegen het gebruik van het Marktplein waren gebaseerd en vroeg om een nadere onderbouwing van de mogelijke risico’s.
Met de gezamenlijke motie krijgt de discussie nu een vervolg in de gemeenteraad. Waar eerder vooral GBO aandrong op het onderzoeken van deze mogelijkheid, hebben inmiddels zes partijen zich achter het voorstel geschaard.
Lees ook: Parkeerdruk Winschoten neemt toe: Marktplein geen optie, extra maatregelen aangekondigd
Besluit ligt bij gemeenteraad
Met de motie verzoeken de zes fracties het college om zo spoedig mogelijk de benodigde verkeersprocedure te doorlopen en het Marktplein tijdelijk beschikbaar te stellen als parkeervoorziening.
Daarbij willen de partijen dat uitsluitend van het voorstel wordt afgezien wanneer objectieve en controleerbare gegevens aantonen dat parkeren op het plein daadwerkelijk onverantwoord is.
De motie wordt op woensdag 11 november behandeld tijdens de raadsvergadering. Of het voorstel op voldoende steun kan rekenen, moet dan blijken. Ook bij een aangenomen motie is het Marktplein niet automatisch beschikbaar als parkeerterrein. Daarvoor moeten eerst de benodigde procedures worden doorlopen en eventuele veiligheids- en technische bezwaren worden beoordeeld.












































































